Wordpress

2021 Yılında Hâlâ WordPress, Kullanılır Mı?

by saiddagli
Yayın Tarihi: Güncelleme Tarihi: 10 views

Peşin peşin cevap verelim. Evet, 2021 yılında hâlâ bir web projesini gerçekleştirirken kullanabileceğiniz en iyi yazılımlardan biri WordPress. Bu açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemini kullanan milyonlarca web sitesinden birkaçını listeleyelim.

Bunlar yalnızca, WordPress ile hazırlanmış milyonlarca web sitesinden sayabildiğimiz birkaçı. Aslına bakarsanız, bu yazının konusu olan, 2021 yılında hâlâ WordPress kullanılır mı sorusuna, yalnızca bu listeler cevap verebilir. Ama biz yine de bazı kafa karışıklıklarını giderebilmek, aklınızda sorulara yanıt üretebilmek için, WordPress’i anlatmaya devam edelim.

Wordpress

Peki, Hangi WordPress?

WordPress söz konusu olduğu zaman kafamızı en başta karıştıran soru şudur: Hangi WordPress?

WordPress, 2003 yılında öncülü olan cafelog’un yerine getirilmiş açık kaynak kodlu bir İçerik Yönetim Sistemi, yani bir Content Management System (CMS) olarak internet hayatımıza girmiş ve 2009 yılında diğer açık kaynak kodlu yazılımlar arasında marka değeri olarak bir numaraya yükselmiş bir yazılımdır. Bugün itibariyle, bilinen tüm CMS tabanlı web sitelerinin yüzde altmışından fazlasının WordPress altyapısı ile hazırlandığı tahmin ediliyor. İsteyen herkes, açık kaynak kodlu bu yazılımı indirip, istediği web projesinde kullanabiliyor. Siz de yeni bir web projesine başlarken, WordPress.org adresi üzerinden en güncel WordPress yazılımını, hiçbir ücret ödemeden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ancak bu yazılımı kullanarak bir web sitesi oluşturmak istediğiniz zaman kendi hosting’inizi ve alan adınızı kullanmanız gerekiyor.

WordPress MultiSite Nedir?

WordPress, tek bir yazılım üzerinden birden fazla web sitesinin çalışmasını sağlayan ve bugün adına MultiSite (MU) denilen bir yazılım daha geliştirdi. Bir MU altında açılan her web sitesinin içeriği, görünümü, kullanıcı paneli birbirinden farklı olmasına rağmen, hepsi yalnızca bir WordPress yüklemesini kullanırlar. Örneğin, Harvard Üniversitesi, kendi öğrencileri ve personeli rahatlıkla blog açabilsin diye Harvard Blogs diye bir MU altyapısı oluşturdu. harvard.edu uzantılı bir e-posta adresine sahip herkes, bu altyapıyı kullanarak, hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan kendine bir blog açabiliyor.

Wordpress Code is Poetry

WordPress.com & WordPress.org

WordPress.com da aynı mantıkla kurulmuş bir MultiSite’dir. Aslına bakarsanız, dünyada en çok kullanılan ve en çok bilinen MU, WordPress.com’dur. Herhangi bir hosting paketine ihtiyaç duymadan, başlangıç seviyesinde hiçbir ücret ödemeye gerek olmadan, bu site üzerinden kendinize bir web sitesi açabilirsiniz. Ancak, kendinize ait bir alan adı kullanmak istiyorsanız ya da WordPress’in PRO özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız, ücretli bir plana geçmeniz gerekiyor.

WordPress.com, bu özellikleriyle, web tasarımına dair bilgisi çok az olan insanların basit web siteleri ve blog sayfaları oluşturabilmesine yardımcı oluyor. WordPress.org üzerinden indireceğiniz açık kaynak kodlu yazılımı kendi hosting servisinizde barındırmak ve profesyonel web siteleri oluşturmak için ise, konuya dair genel bir bilgiye sahip olmanız gerekiyor. Biz bu yazımızda, WordPress.com üzerinden açılan kolay blogları değil, WordPress.org adresi üzerinden indirilen ve profesyonel web sitelerinin tasarımında kullanılan açık kaynak kodlu yazılımdan bahsediyor olacağız.

WordPress’le Neler Yapılabilir?

Açıkçası, WordPress’i doğru kullandığınız zaman yapamayacağınız şey yoktur. En basitinden bir blog da hazırlayabilirsiniz, bir e-ticaret sitesi de kurabilirsiniz. Şirketiniz için profesyonel bir web sitesi de hazırlayabilirsiniz, kendi sosyal medya platformunuzu da geliştirebilirsiniz. Yapabilecekleriniz, sizin yetenekleriniz ve hayal gücünüzle sınırlı. Yazımızın en başında paylaştığımız WordPress kullanan web siteleri listesine göz atarsanız, zaten hemen hemen her şeyin yapabileceğini görmüş olursunuz.

Biz yine de WordPress kullanarak neler yapabileceğimize gelin kısaca bir göz atalım.

Blog ve Portfolyo

WordPress kullanılarak yapılabilecek en kolay tasarım, blog ve kişisel portfolyo sayfalarıdır. İhtiyacınıza uygun bir temayı, tek seferlik düşük bir ücretle satın alıp, göz kamaştırıcı bloglar ve portfolyolar hazırlamanız işten bile değil. Birkaç örnek: Usain Bolt, Wil Wheaton, Ece Aybike Ala.

Şirketiniz veya Kurumunuz İçin Profesyonel Bir Web Sitesi

İşletmeniz, kulübünüz, kurumunuz, okulunuz ve benzeri kurumsal yapılarınız için WordPress’i tercih edebilirsiniz. WordPress size ihtiyacınız olan sayfa derinliğini sağlarken, ziyaretçileriniz için de içgüdüsel bir deneyim sunacaktır. Örnek vermek gerekirse, birer Bilkent öğrencisi olarak üniversitemizin Türk Edebiyatı Bölümü’nün web sitesini, WordPress kullanarak biz tasarladık. Birkaç başka örnek: White House, Türk Dil Kurumu.

Bir E-ticaret Sitesi

WooCommerce eklentisi sayesinde, WordPress bir e-ticaret sitesi altyapısına da dönüşebiliyor. Kolaylıkla ürünlerinizi ekleyebileceğiniz, satış yapabileceğiniz, stok bilgilerinizi güncel tutabileceğiniz bir e-ticaret sitesini WordPress kullanarak hazırlayabilirsiniz. Birkaç örnek: AeroPress, Weber, Singer

Kendi Sosyal Medya Platformlarınız ve Forum Siteleriniz

BuddyPress eklentisi sayesinde WordPress kullanarak kendi sosyal medya platformunuzu oluşturabilirsiniz. Sizin sosyal medya platformunuz, belki dünyayı değiştirecek yeni büyük buluş olmayabilir ama büyük bir şirkette, çalışanlar arasındaki sosyal etkileşimi artırmak için, firma içi bir sosyal medya platformu kurmak isteyebilirsiniz. Ayrıca, bir forum sitesi açmak isterseniz, bbPress eklentisini kullanarak, web sitenizi kullanıcılara açık bir foruma dönüştürebilirsiniz. Bir örnek: ShiftDelete.net

Wordpress

Online Gazete & Dergi

Online gazete, dergi, çok yazarlı blog veya buna benzer aktif içerik paylaşımı yapılacak web siteleri için de en kullanışlı yazılımlardan biri WordPress. Biz anlatmayalım efendim, dünyaca ünlü gazete ve dergiler konuşsun: BBC America, New York Post.

Kısacası, Aklınıza Gelebilecek Her Şey

WordPress’le bir web projesi tasarlarken, hayal gücünüzle sınırlı olduğunuzu söylemiştim. Kısaca anlatmak gerekirse, doğru araçları kullanarak, aklınıza gelebilecek her türden web sitesini bu CMS yazılımı yardımıyla hayata geçirebilirsiniz. Yine de insanların sıklıkla kafasını kurcalayan diğer bir konuya değinelim: WordPress güvenli mi?

WordPress Güvenli Mi?

Aslında dünyaca ünlü markaların, bazı devletlerin ve devlet kurumlarının, prestijli üniversitelerin ve teknoloji devlerinin WordPress kullanıyor olmaları, bu soruya da cevap niteliğinde. Biz yine de dillendirmiş olalım: Evet, WordPress güvenlidir. Ama bu noktada, çok önemli bir gerçeği hatırlamamız gerekiyor: güvenli bir yazılım ancak doğru kullanıldığı zaman güvenli olabilir.

Nasıl ki yanlış bir kullanımda plastik çatalla bile kendinize zarar vermeniz mümkünse, WordPress’i yanlış kullanarak güvenlik zafiyetlerine sebebiyet verebilirsiniz. Ancak bu durum WordPress’e has bir durum değildir. Başka CMS’lerde veya özel olarak tasarlanmış yazılımlarda da güvenlik açıklarının doğması muhtemeldir. Hatırlarsanız, Apple’ın iTunes’u bile hack’lenebilmişti.

Wordpress güvenli mi

WordPress’i Doğru Kullanmak

Peki WordPress, güvenliği zayıf bir yazılım mı? Hayır, tam tersi. WordPress’in her sürümü yayımlanmadan önce ve yayımlandıktan sonra dünya üzerinde milyonlarca profesyonel tarafından test ediliyor. Muhtemel zayıf noktalar hemen tespit edilip çözüme kavuşturuluyor. Düzenli güvenlik yamaları ve güncellemeleriyle web sitenizin yazılımı her zaman güvenli kalabiliyor? Milyonlarca kullanıcısının doğrudan katkıları ve geri dönüşleriyle mükemmelleştirilen bir yazılım, özü itibariyle, yalnızca bir iki mühendisin elinden geçen bir yazılımdan çok daha güvenli oluyor.

Öyleyse, insanlar neden WordPress’in güvenli olup olmamasından endişe ediyorlar? Gelin bunu bir örnekle kısaca cevaplayalım.

WordPress’i Yanlış Kullanmak

Eğer, dünyadaki tüm kapıların üçte biri aynı kilit sistemini kullanıyor olsaydı, bu kilit sistemi ne kadar güvenli ve sağlam olursa olsun, hırsızlar bu kilidi açmakta ustalaşabilirlerdi. Ev sahiplerinin muhtemel yanlışlarını tahmin edebilirler ve insanların genel yanlış uygulamalarını takip ederek birçok insana zarar verebilirlerdi. WordPress’in, kendi özelinde gayet güvenli bir yazılım olmasına rağmen, birçok kötü niyetli internet kullanıcısı tarafından hedef alınıyor olmasının sebebi budur.

Mesela, özel olarak tasarlanmış bir web sitesinin yönetim paneline girmek için kullanılan URL’ler çok çeşitli olabilir. Ancak, özel olarak düzenlenmediği müddetçe WordPress’le hazırlanan sitelerin yönetim paneline hep aynı URL üzerinden ulaşılır: http://alanadiniz.com/wp-admin/. Birçok deneyimsiz kullanıcı, kullanıcı adını “admin” olarak belirlediği için, kötü niyetli internet kullanıcılarının sizin sitenizi ele geçirmesinin önünde engel olarak sadece parolanın tahmin edilmesi kalıyor. Eğer parolanız da güvenli bir parola değilse ve CMS siteniz Brute Force (dakikalar içerisinde binlerce giriş denemesi yapabilen bir siber saldırı türü) saldırılara karşı bir güvenlik uygulamasına sahip değilse, sitenize giriş yapmaları çok kolaylaşıyor.

Peki, WordPress’le hazırlanan siteniz ne zaman güvenlik açığı veriyor? Yine, kullanıcı hatalarında. Yazılımlarınızı düzenli olarak güncellemezseniz, kullandığınız eklentilerin güvenliğinden emin olmazsanız, yönetim panelinize giriş sayfanızı gizlemezseniz, kuvvetli bir kullanıcı adı ve parola belirlemezseniz siteniz yeterince güvenli olmayacaktır. Bir siber saldırıda, sitenizin istemediğiniz kişilerin eline geçmesi kolaylaşacaktır. Özetle, bir amatör olarak, açmak istediğiniz bloğunuz için WordPress’i kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur. Ancak profesyonel bir web projesi tasarlarken, bunu mutlaka bir profesyonelle yapmanızı öneririz.

Her Web Sitesinin Güvenlik İhtiyacı Farklıdır

Eğer, düzenli aralıklarla yedeklenen basit bir WordPress bloğuna sahipseniz, bu sitenizi profesyonel bir hosting hizmetinde barındırıyorsanız, sizin güvenlikle ilgili hiçbir korkunuzun olmasına gerek yok. Diyelim ki, bir Brute Force saldırısı sonrasında web sitenizin kontrolünü kaybettiniz. Hosting sağlayıcınızla iletişime geçerek, yedeklemenizi geri kurup sitenizi kullanmaya devam edebilirsiniz. (Tabii, parolanızı değiştirmeyi unutmayın.)

Wordpress, çoğu web sitesinin güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabilecek ölçüde gelişmiştir. Birçok büyük ve yüksek bütçeli kurumun ve şirketin WordPress’i tercih etmesindeki en önemli sebeplerden biri budur. Yine de bazı çok hassas durumlarda, kurumlar CMS yerine çok yüksek güvenlikli özel sistemler kullanmak isteyebilirler. Bunların en önemli örneği bankalardır. Çok yüksek miktarlarda paranın güvenliği ekstra güvenlik önlemleri gerektirmektedir. Bir diğer güzel örnek, ülkemizdeki E-devlet sistemidir. Milyonlarca insanın kişisel bilgilerinin saklandığı, çok özel işlemlerin doğrudan gerçekleştirilebildiği böyle bir sistem için, Türksat tarafından özel bir yazılım ve üst düzey güvenlik önlemleri alınması gerekti. Bir firmanın e-ticaret sitesini WooCommerce ve WordPress ile hazırlamak da imkân dahilindeyken, N11 gibi Trendyol gibi büyük market alanlarının, çok miktarda kişisel verinin depolandığı yerler olduğu için, özel güvenlik ihtiyaçları söz konusu olur.

Wordpress eklentiler Akismet

Bu konuyu en güzel özetleyen örneklerden bir tanesi de Bilkent Üniversitesi’nin web sitesidir. Bilkent Üniversitesi, ön yüzünde WordPress altyapısını kullanırken, öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin kişisel bilgilerinin saklandığı ve özel işlemlerini gerçekleştirebildikleri, ödevlerinin yüklendiği ve notların verildiği STARS sistemini, kendi özel güvenlikli altyapısıyla güçlendirmektedir.

WordPress Sizin Web Siteniz İçin Yeterli Güvenliği Sağlayabilir Mi?

Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı Bölümü‘nün web sitesini, gönüllü olarak bizim tasarladığımızı biliyor muydunuz? Eğer, açmak istediğiniz web sitesinin güvenlik ihtiyaçlarını WordPress’in karşılayıp karşılayamayacağını merak ediyorsanız, mutlaka bir profesyonelden yardım alın. Bir sonraki web projenizi birlikte gerçekleştirmek için kişisel web asistanınıza WhatsApp’tan mesaj atabilir ya da e-posta gönderebilirsiniz. WordPress kullanarak hazırladığımız web sitelerini görmek için Portfolyo sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bunları Okudunuz Mu?

Yorum Bırak

×

Merhaba!

Kişisel Web Asistanınız'la hemen iletişim kurmak için  şu anda müsait olan ekip arkadaşlarımızdan birini seçebilirsiniz.

×