Elementor Nedir?

by saiddagli
Yayın Tarihi: Güncelleme Tarihi: 5 views

Elementor, WordPress’e eklenti olarak hazırlanmış bir sayfa tasarlayıcısıdır. Yüksek tasarım standartlarında, herhangi bir WordPress temasının yetenekleriyle kendinizi sınırlandırmadan, istediğiniz web sitelerini Elementor yardımıyla tasarlayabilirsiniz. Üstelik, bunu web sitenizin arkasında çalışan PHP-HTML-CSS kodlamalarıyla değil, sitenizin ön yüzü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Elementor, tasarımınızı hızlı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirebilmeniz için önceden hazırlanmış onlarca bileşen ve tasarım şablonlarıyla birlikte geliyor. Bunları, kendi web projenizin ihtiyaçlarını gözeterek isterseniz doğrudan kullanabiliyor, isterseniz de üzerinde gerekli değişiklikleri yapabiliyorsunuz.

Elementor for Wordpress

Yılda Ortalama 1 Milyon Web Sitesi Elementor for Wordpress ile Hazırlanıyor.

2016 yılında çalışma hayatına başlayan Elementor, 2020 yılı Haziran ayı itibariyle en az 4.5 milyon web sitesi tarafından kullanılan bir page-builder haline geldi. BuiltWith verilerine göre, dünyadaki en etkili 10 bin web sitesinden yaklaşık 300’ü, 100 bin web sitesinden de yaklaşık 3 bini Elementor kullanıyor. Bu istatistikler, dünyada açılan her yeni 100 web sitesinden 3 tanesinin Elementor’u kullandığını gösteriyor.

Ülkemizde aktif olarak Elementor kullanan en az 600 web sitesinin olduğu tahmin ediliyor. Bunların arasında, Natro gibi büyük teknoloji firmaları; Bilkent, Koç, Ankara Üniversitesi gibi prestijli üniversiteler; Bornova Belediyesi gibi yerel yönetimler ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi devlet kurumları da yer alıyor. Tabii, bu listenin içerisinde Diartisan Co. ve Webbist.net olarak biz de yer alıyoruz.

Elementor Nasıl Çalışıyor?

Elementor, temel WordPress düzenleyicisini canlı bir ön uç (front-end) düzenleyiciyle değiştiren bir sayfa oluşturucu eklentisidir, böylece görsel olarak karmaşık düzenler oluşturabilir ve düzenleyici ile önizleme modu arasında geçiş yapmak zorunda kalmadan web sitenizi canlı olarak tasarlayabilirsiniz. Elementor’un ara yüzü oldukça kullanıcı dostudur ve kısa bir alışma sürecinin sonunda herkes tarafından kullanılabilir. Böylelikle, belirli bir WordPress temasının sınırlandırmalarına aldırmadan, aklınızdaki tasarımı sitenize uygulayabilirsiniz.

Elementor’un gelişmesi ve milyonlarca kullanıcı tarafından tercih edilmesinden sonra, birçok WordPress tema üreticisi de Elementor’a uygun temalar üretmeye başladılar. Bir çok tema, statik sayfaların tasarımını Elementor ile gerçekleştirirken, daha kompleks yapılarda (örneğin blog veya portfolyo arşivleri gibi dinamik içeriklerin bulunduğu alanlarda) hazır PHP yapılarını sunmaya karar verdiler. Elementor Free ile bu tarz bir iş birliğine giden popüler temalardan biri de Soledad by Penci Design.

Elementor for Wordpress

Elementor’u Kullanmak İçin Profesyonel Olmaya Gerek Var Mı?

Her ne kadar Elementor, kendisini herkesin kullanabileceği kadar basit bir program olarak tanıtsa da maalesef bu gerçeği tam olarak yansıtmıyor. Evet, ciddi bir PHP ve CSS bilgisi olmadan da Elementor ile web siteleri tasarlayabilirsiniz. Ancak, web tasarımın genel kuralları ve uygulamalarına, PHP ve CSS dilinin işleyiş biçimine hâkim olmadan profesyonel bir web sitesi tasarlamak, Elementor’un yardımıyla dahi mümkün olmayacaktır.

Yeni bir web sitesi tasarımına başlarken sizin ihtiyaçlarınızı, potansiyellerinizi ve kullanabileceğiniz yazılımları en iyi şekilde tespit edip, sizin için projelendirecek bir web asistanınıza ihtiyacınız olacaktır. Kişisel web asistanınızla tanışmak için bize WhatsApp‘tan ulaşabilirsiniz.

Elementor’un Ücreti Ne Kadar?

Elementor, her isteyenin ücretsiz bir şekilde kendi WordPress sitesine yükleyebileceği bir eklenti. Ancak, profesyonel bir web sitesinin baştan sona tasarımı yapılmak istendiğinde ücretli Elementor Pro’nun kullanılması gerekiyor. Tema düzenleyicisi, profesyonel bileşenler ve şablonlar, e-ticaret altyapısı düzenleyicisi, Popup oluşturucusu gibi Pro özellikler ancak, ücretli versiyona geçiş yaptığınız zaman kullanımınıza açılıyor. Ayrıca, ücretli versiyonda destek hizmetlerinden de faydalanabiliyorsunuz.

Elementor Pro’nun şu anda ücreti, bir web sitesi için yıllık 49$. 3, 25, 100 ve 1000 web sitesi için farklı ödeme planları da mevcut. Kendi ihtiyacınıza en uygun Elementor Pro paketini ücretlendirme sayfalarından öğrenebilirsiniz.

Wordpress

Ücretsiz Versiyonu da İş Görür Mü?

Elementor’un ücretsiz versiyonu, bir web sitesini baştan sona tasarlamak için maalesef yeterli değil. Bir sitenin olmazsa olmazları, Header ve Footer’ları Elementor Pro olmadan tasarlayamıyorsunuz. Blog yazıları ve portfolyolar gibi dinamik içerikleri düzenlemeniz mümkün olmuyor. Ancak, header-footer ve dinamik içerikleri yönetebileceğiniz profesyonel bir WordPress teması sahibiyseniz, statik sayfaların tasarımında Elementor’un ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz. Biz de Diartisan Co.’nun web sitesini tasarlarken Soledad temasıyla birlikte ücretsiz Elementor eklentisini kullandık.

Webbist.net Olarak Biz Neden Elementor Kullanıyoruz?

Bu soruya cevap vermeden önce, neden WordPress kullanmayı tercih ettiğimizi açıklamamız gerekiyor.

Webbist.net olarak, hazırladığımız profesyonel web projelerinde büyük ölçüde WordPress kullanmayı tercih ediyoruz. WordPress, dünyada açılan her 10 web sitesinden yaklaşık olarak 3 tanesine güç veren, açık kaynak kodlu bir içerik yönetim sistemi. İçgüdüsel yönetimi ve bir endüstri standardı hâline gelmiş olması, müşterilerimiz tarafından bir tercih sebebi oluyor. Böylelikle, farklı firmaların ve kurumların çalışanları, ortak bir yönetim paneli kullandıkları için, bu yeni web projesini yönetmekte çok daha rahat oluyorlar. Ayrıca, WordPress’le hazırlanan web siteleri, sıfırdan yapılan mühendisliklere göre çok daha bütçe dostu oluyor. Uygun bakım ücretleri ile bir web sitesini 10 yıllarca güncel standartlara uygun hâlde tutmak mümkün olabiliyor.

Yeni bir web projesine başlarken, birçok insanın aklında WordPress’le ilgili soru işaretleri olabiliyor. Bu yüzden, aklınızdaki soru işaretlerine cevap vermek üzere, 2021 Yılında Hâlâ WordPress Kullanılır Mı? başlıklı bir blog yazısı yazdık. Okumanızı tavsiye ederiz.

Elementor for Wordpress

WordPress’i Daha Etkili Kullanmak İçin Elementor

WordPress, daha önce de söylediğimiz gibi açık kaynak kodlu ücretsiz bir yazılım. Yalnızca WordPress kullanılarak kişisel bir blog çok rahatlıkla oluşturulabilir. Örneğin, İnternet Ekipler Amiri Serdar Kuzuloğlu, kişisel blogu mserdark.com’da profesyonel bir WordPress teması bile kullanmıyor. Ancak WordPress’in profesyonel ihtiyaçları karşılayabilmesi için üçüncü parti temalara ve eklentilere mutlaka ihtiyaç duyuluyor.

WordPress’in kendi arşivinde barındırılan 50 binden fazla eklenti var. İnternet üzerinde, WordPress için tasarlanmış, ücretsiz kullanabileceğiniz ya da satın alabileceğiniz binlerce tema bulunuyor. Elementor, içinde barındırdığı özelliklerle hem bir eklenti hem de bir tema yaratıcısı olarak iş görüyor. Elementor sayesinde, biz profesyoneller, onlarca eklentinin yapacağı işi yalnızca Elementor’u kullanarak gerçekleştirebiliyoruz. Bir web sitesi tasarlarken ne kadar az eklenti kullanırsak, o siteyi kullanması ve kontrol etmesi o kadar kolay oluyor.

Ayrıca, profesyonel bir WordPress teması satın alırken, seçenekler arasında kaldığınızda, bazı özelliklere sahip olabilmek için başka bazı özelliklerden fedakârlık etmeniz gerekebiliyor. Elementor sayesinde, ihtiyacımız olan özellikleri kendimiz inşa edebiliyoruz. Böylelikle hiçbir özellikten feda etmemiz gerekmiyor. Bir site içerisinde her sayfanın kendi ihtiyaçlarına göre farklı işlevler tasarlayabiliyor ve uygulayabiliyoruz.

Wordpress

Bir Sonraki Elementor Web Sitenizi Birlikte Tasarlayalım.

Yeni web projeniz konusunda kararsız mı kaldınız? Hemen kişisel web asistanınızla iletişime geçin, ihtiyaçlarınıza uygun profesyonel web sitenizi birlikte tasarlayalım. Webbist.net olarak önceki işlerimizi görmek için Portfolyo sayfamızı ziyaret edin.

Bunları Okudunuz Mu?

Yorum Bırak

×

Merhaba!

Kişisel Web Asistanınız'la hemen iletişim kurmak için  şu anda müsait olan ekip arkadaşlarımızdan birini seçebilirsiniz.

×